Co se vysílá v českých televizích

S vývojem internetu a online technologií se televize dostala do pozadí dávajíc přednost webovým stránkám typu YouTube a sledování seriálů online. Nesmíme však zapomenout, že sledování televize – i když v českých domácnostech je většinou pouštěna jako kulisa – má svůj přínos.

Česká televize aktuálně vysílá mnoho vzdělávacích pořadů jak pro dětí, tak i pro dospělé. Máte tak šanci dozvědět spoustu zajímavostí o různých oblastech našeho života podle zaměření pořadu. Některé pořady se zaměřují na analýzu běžných jevů z vědeckého hlediska, některé se zabývají kulturou, jiné historií umění. Hlavní výhodou je, že tyto informace nemusíte složitě hledat v knihách či na internetu, jsou vám servírovány z televizní obrazovky.

V soutěžních pořadech také můžete dozvědět spoustu nového, i když se to na první pohled nezdá. Ano, ve spoustě případů jsou to poněkud zvláštní otázky, každá nová informace vás však obohatí a donutí váš mozek pracovat na plné obrátky. Můžete třeba zkusit zapojit se do soutěži přímo z pohodlí vašeho gauče.

Vzdělávací funkci plní i sledování vysílaných dokumentů. Jedná se o jakousi sofistikovanou formu příběhu, který vypráví o přírodních či sociálních jevech. Když se řekne dokument, někdo se zhrozí při pomyšlení na sledování hodinového filmu, který není akční ani nemá žádnou zápletku. Není to však pravda, jen si vzpomeňte na sérii Trabantem do posledního dechu. Jedná se přece o dokumenty, od nichž se nemůžete odtrhnout natolik vás děj pohltí.

Funkce televize samozřejmě není jen vzdělávací, je převážně zábavná a spousta naších občanů si televizi pustí ve chvíli, kdy se potřebuje odreagovat. Ve chvílích odpočinku se televize stává tichým společníkem: poskytuje iluze přítomnosti dalších osoby či osob, už se necítíte sám, přesto nemusíte se s nikým pouštět do konverzaci, jen posloucháte. Bylo prokázáno, že relax před televizí je velice účinnou metodou, kterou bychom neměli vyřazovat nehledě na příchod internetové doby. Surfování na internetu nás naopak rozptyluje ještě víc, když každou vteřinu klikáme na něco nového vůbec se tím neuklidníme, ba naopak.

Leave a Reply