Dějiny televize v České republice

Televizní vysílání bylo poprvé zahájeno v Československu v roce 1953. Počátkem nového tisíciletí, v roce 2000, byla zahájena řada experimentálních projektů s DVB-T. Dne 21. října 2005 konečně spatřily světlo světa 3 nové kanály České televize a jeden kanál TV Nova, a společně s nimi i několik rozhlasových stanic Českého rozhlasu.

Dne 12. dubna 2006, šest digitálních pozemních televizních stanic získaly licence na komerční vysílání. Příjemci licencí byly: Z1, TV Pohoda, Regionální Televizní agentura (RTA), Febio TV, TV Barrandov a Óčko. Óčko. Nicméně kvůli zpoždění některé projekty ztratily investory a nebyly spuštěny (např. Fabio, Pohoda), nebo byly úplně zrušeny. Kanál Z1 působil jako zpravodajská stanice v období od roku 2008 do ledna 2011, kdy jeho vysílání bylo ukončeno. Óčko do dnes působí jako hlavní hudební kanál v zemi, TV Barrandov je klasickou televizní stanicí, která vysílá pořady pro celou rodinu.

Česká republika se stala první zemí ve střední a východní Evropě, která ukončila veškeré analogové vysílání v listopadu 2011. Tento složitý proces však byl dokončen teprve 30. června 2012, kdy své analogové vysílače vypnuly na jihovýchodní Moravě a severní Moravě – Slezsku.

Krize České televize

Ke krizi v českém televizním vysílání došlo na konci roku 2000 a krize trvala až do začátku roku 2001. Jednalo se o boj o kontrolu v éteru, který zahrnoval různé nelibé metody a obvinění z cenzury. Během krize v České televizi reportéři obsadili zpravodajské studio a odmítali pokusy Jany Bobošíkové, nově jmenované vedoucí zpravodajského oddělení, aby jim udělila výpověď. Ve svém protestu však byli podporováni politiky a českými celebritami. Nicméně pokaždé, když se snažili vysílat své zpravodajské pořady, Jana Bobošíková a Jiří Hodač přenos rušili pod záminkou buď technické chyby nebo s hlášením na obrazovce, které znělo “Nepovolený signál vstoupil na tento vysílač. Vysílání bude pokračovat během několika minut”. Krize České televize nakonec skončila na počátku roku 2001, po odchodu z České televize Hodače a Bobošíkové. Odchod se konal pod tlakem ze strany účastníků pouliční demonstrace a na žádost Parlamentu České republiky, který svolal mimořádné zasedání v důsledku krize.

Leave a Reply