Historie televize

Napadla Vás už někdy při sledování televize otázka, jak vlastně tohle všechno vzniklo? Kdo stojí za tím, že se Vám v úžasné kvalitě ve vlastním obýváku zobrazují záběry natočené klidně i tisíce kilometrů daleko? Kdy se lidé poprvé dívali na televizi? Kde bylo vysíláno první pravidelné televizní vysílání?2687905423_44f7071048_b

Otázek ohledně dějin televize je mnoho – a rozhodně si teď nestihneme odpovědět na všechny. Pojďme se ale společně podívat alespoň na stručný náčrt příběhu televizního vysílání.

První funkční elektronická televize byla představena v roce 1927 v San Franciscu mladým vynálezcem P. T. Farnsworthem. Právě tento mladistvý génius už na střední škole vyvinul systém, díky kterému se mohly obrazy konvertovat na rádiové vlny, ze kterých se v přijímači opět staly obrazy. Experimentům s televizí se také 16 let před Farnsworthem věnoval i ruský vědec Boris Rosing. Předchůdcem elektronického konceptu televize byl koncept mechanický – tedy kotouč s obrazy uspořádanými do spirály, který vynalezl Brit Logie Baird a Američan Francis Jenkins. Přímým předchůdcem televize jak ji známe dnes ale je právě Farnsworthův televizor.

Do vývoje elektronických televizorů investovala 50 milionů dolarů společnost RCA, která v té době vlastnila také dvě největší rádiové stanice s názvem NBC. RCA v roce 1939 vysílala zahajovací ceremoniál Světové pouti v New Yorku. Ve stejném roce tato společnost koupila licenci na Farnsworthův televizní patent.

Komerční televize byla pro americké občany masově dostupná už v roce 1949. Zanedlouho se začala šířit také v Evropě, a brzy se stala oblíbenou a rozšířenou i v tehdy socialistickém Československu. V roce 1948 se konalo vysílání na všesokolském sletu v Praze. V padesátých letech v Československu televize začala vysílat několik dní v týdnu. Na konci šedesátých let už televizní koncesionářské poplatky platily tři miliony obyvatel Československé socialistické republiky. Barevné vysílání bylo československým televizním divákům dostupné od roku 1973 – tedy paradoxně právě v šedivém období normalizace.