Legendární české znalostní televizní soutěže

Televizní soutěže jsou v Česku – jak mezi diváky, tak mezi soutěžícími – velmi oblíbené. Není divu – kdo by nechtěl předvést rozsah svých znalostí, proslavit se a ještě si u toho vydělat pořádný balík peněz? A koho by nebavilo se na takové vědomostní zápolení dívat? Do podvědomí každého českého televizního diváka se už zapsalo několik legendárních znalostních soutěží. Že si na žádnou nevzpomínáte? Právě proto Vám teď s radostí alespoň několik z nich představíme.

1. AZ-kvíz

AZ-kvíz je kultovní záležitost, klasika všech klasik, modla každého českého seniora, oblíbený terč youtubových vtipálků – a kromě toho také jedna z nejdéle vysílaných televizních znalostních soutěží v České republice. AZ-kvíz můžete ve své televizi naladit už od 2. ledna 1997, a diváky v něm už od jeho vzniku provází moderátoři Aleš Zbořil a Eva Machourková. Pokud patříte ke starší generaci, určitě oceníte klidnou atmosféru tohoto pořadu. Pokud patříte spíše k teenagerům, zaujmou Vás možná spíše internetové parodie, remixy hlášek soutěžících nebo výstupy různých šprýmařů, kteří se rozhodli, že poněkud stojaté vody AZ-kvízu rozčeří svým ostrovtipem.

2. Taxík

Taxík je vědomostní soutěž vysílaná Českou televizí, v níž moderátor vystupuje v roli taxíkáře. Jeho moderátory jsou Aleš Háma, Tomáš Matonoha a Lenka Absolonová, a jde o franšízu – tedy o pořad, který se nejprve vysílal v zahraničí a teprve poté jej zakoupila i česká televize. Soutěž byla pozastavena v roce 2012, v současnosti se ale opět natáčejí a vysílají nové díly. Stejně jako AZ-kvíz je i Taxík populární i na YouTube – za zmínku stojí především video “Zrození Venouše”, které si můžete zhlédnout na internetu.

3. Riskuj

Riskuj! byla velmi populární znalostní soutěž, kterou mezi lety 1994 a 2006 vysílala komerční televize Nova. Ti starší z nás si určitě s patřičnou dávkou nostalgie vzpomenou na zlaté a stříbrné cihly, záludné otázky moderátorů, napětí a malá dramata, která se při této soutěži na televizních obrazovkách odehrávala.

Leave a Reply