Proč se reality TV těší velké popularitě

Protože reality TV není úplně falešná, je to hlavním důvodem proč se těší tak velké oblibě mezi diváky různých věkových kategorií.

V dnešní době se natáčí velké množství různých reality show, ve většině případů hlavní pointou je soutěž mezi účastníky o předem určenou hlavní cenu. Přičemž účastníci reality show ztělesňují určité charakterové typy, ale zároveň je každý z nich jedinečnou osobností, co víc si běžný divák může přát. Klíčovým slovem je zde však “reality”, přijde vám, že se díváte na vaše dobré známé a v každém ze soutěžících poznáváte někoho z okruhu vašich přátel.

Mluví se o tom, že ve většině tak zvaných reality show účinkují profesionální herci. Opak je však pravdou, v reality show se soutěží doopravdy, a to i přesto, že produkční občas na účinkující odkazují jako na “herce” spíše než “soutěžící”, to však neznamená, že seriózní reality show jsou zcela falešné.

Pokud se zajímáte o fenomén reality show a chcete ho prozkoumat do hloubky, na internetu naleznete mnoho studií, které se věnují reality TV a soutěžícím v podobných show. Pravděpodobně během svého pátrání zjistíte, že účinkujícím se doporučuje přehánět a dramatizovat při interakcích s ostatními soutěžícími. Dochází však ke zvýraznění aspektů jejich osobnosti, které skutečně existují, nejedná se proto o opravdový herecký výkon, kdy jednotlivec musí předstírat, že je úplně někým jiným.

Každá reality show se drží předem stanoveného scénáře. Tím pádem show má stanovenou zápletku, soutěžící se průběžně účastní výběrových kol a postupně ze soutěže odchází. Celý děj směřuje do grandióznímu finále, kdy jeden nebo skupina soutěžících získá hlavní cenu za splnění všech předchozích úkolů.

Když se nad tím zamyslíte, reality show je opravdu podobná reálnému životu, ve kterém také na denním pořádku plníme nějaké úkoly a dostáváme za ně hmotné a nehmotné odměny. Nikdo přece neodmítne pohled do soukromí toho druhého, takové nakouknutí pod pokličku reálného života je pro nás tím nejvyšším vzrušením.

Leave a Reply