Tipy na skvělé dokumenty

Televize nemusí být jen nástrojem k zábavnému ukrácení dlouhých zimních večerů a k jednoduché zábavě. Díky kvalitním dokumentům, kterých v televizi najdete více, než byste možná čekali, můžete získat rozhled a znalosti, které by vám mohl závidět nejeden vysokoškolák – to vše z pohodlí Vašeho obývacího pokoje. Ne všechny dokumenty jsou ale samozřejmě přínosné, a v mnohých z nich se dokonce setkáte s tím, že jejich tvůrci za cílem dosažení senzace manipulovali s fakty.

Připravili jsme proto pro Vás výběr několika dokumentů, ze kterých se zábavnou formou dozvíte mnoho zajímavých a důležitých informací, a které Vám dost možná i změní celý pohled na svět.

1. Způsob zabíjení (The Act of Killing) – 2012

Způsob zabíjení je velmi silný snímek o systematickém vyvražďování intelektuálů a údajných komunistů v Indonésii v 60. letech minulého století. Všechny tyto hrůzy se odehrávaly pod záminkou “nastolení demokracie”. Tento emotivní hraný dokument Vás rozhodně donutí k zamyšlení se nad tím, jak moc jsou demokratické režimy, které se nazývají demokraciemi, a jaká je vlastně cena “svobody”.

2. Nepříjemná pravda (An Inconvenient Truth) – 2006

Tento deset let starý dokument, který se věnuje tématu globálního oteplování, je v dnešní době ještě aktuálnější než v době svého natočení. Al Gore je známý americký politik a aktivista, který v tomto výjimečně kvalitním dokumentu vynáší své argumenty o tom, že pokud se nad sebou jako lidstvo nezamyslíme a nezměníme svůj postoj k automobilům, konzumu a průmyslu, nemusíme na Zemi přežít dost dlouho. Ať už jste zarytí ekologové nebo jste k informacím o globálním oteplování skeptičtí, shlédnutí Nepříjemné pravdy nebudete rozhodně litovat.

3. Pátrání po Sugar Manovi (Searching for Sugar Man) – 2012

Rodriguez. Že jste jeho jméno nikdy neslyšeli? Není divu, jméno tohoto rockera ze 70. let pro většinu světa zapadlo do propadliště dějin. V Jihoafrické republice ale tento americký hudebník byl a je nesmrtelnou legendou. Jak k tomu došlo? Přesně to se dozvíte ve filmu Sugar Man.

Leave a Reply