Vyjímečné momenty zachycené českými televizními stanicemi

Vítězství našich hokejistů na olympijských hrách v Naganu v roce 1998

Snad každý si vybavuje tento pamětihodný moment, který nám z Japonska zprostředkovaly české televizní stanice.

Závěrečný zápas Česká Republika – Rusko sledovalo brzy ráno 22. února 1998 na televizní stanici ČT 2 více než 2.8 milionu diváků v domácnostech. Do této statistiky se však nepočítají veřejné projekce v restauracích a hospodách, reálně byla tedy sledovanost mnohonásobně vyšší.

Tento zápas ovlivnil dokonce i elektrárny, které zaznamenaly rekordní výkyvy o přestávkách, kdy si napnutí diváci chodili hromadně mezi třetinami vařit kávu.

Následné vítání “zlatých hochů” na Staroměstském náměstí v Praze se poté stalo suverénně nejsledovanějším pořadem v české historii se svými 4.8 miliony diváků v domácnostech.

Jednalo se o největší shromáždění občanů od listopadu 1989.

Národní hrdost na naše první olympijské zlato v hokeji se tedy opravdu nezapře.

Přistání člověka na měsíci v roce 1969

I přes to, že právě probíhala normalizace a cenzura zpráv ze západu, přistání Apolla 11 na Měsíci měli možnost sledovat živě diváci i v tehdejším Československu.

Vysílání ale bylo neplánované a neoficiální, proto se z něj nedochovaly žádné záznamy.

Když o osm let dříve vysílali rusové do vesmíru prvního člověka Jurije Gagarina, byly záznamy na Československé televizi a každý oslavoval tento velkolepý úspěch Ruska.

O přistání Neila Armstronga se ale moc nemluvilo ani v pozdějších týdenících pod falešnou záminkou, že k dispozici jsou pouze nekvalitní záběry.

Jak je možné vidět na těchto dvou příkladech, české televizní stanice nejsou jen místem, kde se vysílají filmy, rodinné seriály a zábavné pořady, ale jsou také významným zprostředkovatelem důležitých událostí po celém světě. Tyto záznamy byly a jsou pro mnoho lidí jedinou příležitostí, jak sledovat akce a události, které by jinak vidět nemohli. V dnešní internetové době jsou i jiné možnosti, ale i tak si televizní vysílání uchovává svou váhu a důležitost.

Leave a Reply